מעונות טכניון

שתי הצעות של מעונות סטודנטים לטכניון, שקיבלו גם פרס ראשון וגם שני בתחרות יצירה של איגוד האדריכלים הישראלי.

About the project

הגשנו שתי הצעות שונות למבני דיור של סטודנט. כל הצעה מציעה פרשנות שונה לבניין המיועד לקהל צעיר ותוסס עם חיי קהילה תוססים. היינו גאים מאוד לגלות שהתכניות שלנו קיבלו גם פרס ראשון וגם שני בתחרות יצירה של איגוד האדריכלים הישראלי.

Proposal A

ההצעה מציבה אלטרנטיבה לפתרונות הדיור האופייניים ומציעה מודל לחיי קהילה במבנה אנכי. המבנה מקבץ יחידות מגורים סביב שטחים ציבוריים משותפים, מה שיוצר סביבת מגורים המתאימה לאורח החיים של התלמידים. הקונספט מיושם באמצעות מבנה בטון מזוין, פשוט ומהיר לביצוע, חסכוני ועם זאת בעל נוכחות חזקה, המשמש בסיס להצבת יחידות דיור ויצירת חללים ציבוריים צמודים. מבנה הבטון המזוין יוצר קומות "פלסות כפולות", בהן ניתן להציב ולסדר יחידות דיור נפרדות הבנויות מחומרים קלים בשני מפלסים שונים וחפיפות משתנות, היוצרות חללים אווריריים מוארים היטב. מודולי יחידות המגורים הצבעוניים, הממוקמים בשובבות על שלד הבטון הם חיים, מושכים את העין ויוצרים הבחנה בין היחידות השונות. מרחבים עירוניים גמישים ומקריים, המייצגים רחובות ופיאצות שבהם מתרחשים חיי היומיום. גג הבניין משמש כחלל ציבורי פתוח המשקיף אל הנוף עוצר הנשימה של מפרץ חיפה.

Proposal B

תפיסת התוכנית מבוססת על שימוש במבנה דמוי עץ אורגני המחבר בין שתי מסות בנויות גדולות. המבנה האורגני המרכזי ישמש לתפקידים ציבוריים המגדירים מגוון מפלסים ירוקים ופתוחים המחברים בין שני חלקי הבניין השונים. ה"עץ" נובע כלפי מעלה מקומת הקרקע, לאורך כל קומות המגורים ובסופו של דבר יוצא לראש הבניין, עוטף אותו ומשמש כגג. זהו לב המבנה, מקום מפגש, מרחב פנאי ובילוי לקהילת הסטודנטים שתגור סביבו. המפלסים הציבוריים מגוונים בצורתם ובגודלם וממוקמים במפלס אמצע הקומה, אשר הבחינה בין שטחים ציבוריים לבין אזורי מגורים פרטיים. המיקום מאפשר גם זרימת אור טבעי וזרימת אוויר מקסימלית לחזיתות הפנימיות. הבניין משתלב בצורה מושלמת עם הסביבה העירונית המיידית שלו. המסות הבנויות, צורת ה"עץ" והשימוש בירק משתלבים בצורה חלקה בנוף העירוני של חיפה ועם מורדות הכרמל. התכנית ממקסמת את השימוש במגרש הפונה לצפון ונוף למפרץ חיפה. פונקציות מרכזיות כמו אמפיתיאטרון באוויר הפתוח הוצבו על הגג והנוף עוצר הנשימה נראה מזוויות שונות.